Kynologický klub Zlaté Moravce
Posledné články
· Ďalší "poľovník" sa ...
· Na zamyslenie...
· Náš nový člen rodiny.
· Kde sa drevo rúbe, t...
· Kto mi vycvičí môjho...
Prihlásenie
Meno Heslo
Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.


Posledné 5 fotky
Štatistiky
· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 140
· Najnovší člen: Richard· Tém vo fóre: 2
· Príspevkov vo fóre: 29
· Novinky: 128
· Články: 20
· Súborov na stiahnutie: 44
· Fotky: 1275
· Shoutbox správy: 1996
· Komentáre: 1580
Štatistika prístupov

Google PageRank
Záhryz do živého
Výcvik
Mimoriadna udalosť na výcviku zo 14.9.2014


Pri obrane mala kvôli bolesti ruky problém majiteľka Slávka bezpečne udržať svojho maliňáka na vodidle, tak som sa jej ponúkol pomôcť. Nakoľko bol pes maximálne zaujatý figurantom, chytil som ho za vodidlo a okamžite sa majiteľke vytrhol a ťahal sa za figurantom Kristiánom. Zastavil som ho a po chvíli nasledoval bežný figurantský zákrok. Psa som povolil a ten zaútočil miesto na rukáv, na nohu. Figurant stratil stabilitu a šiel do drepu, so snahou dať psovi rukáv. Rukáv to bol ten menší, na mladých psov, ¾, ktorý siahal len po predlaktie. Pes zahryzol, ale chytil ho veľmi vysoko, takže jeden zub išiel mimo rukáva s plným prienikom až do mäsa na lakti figuranta. Okamžite som spozoroval, že je zle a veľmi rýchle sa bolo treba rozhodnúť čo ďalej, nakoľko aj figurant sa oprávnene tváril, že mu to 2x príjemné nie je. Našťastie som nespanikáril a namiesto odtŕhania psa z ruky, som naopak psa natlačil na jeho ruku a nadvihol do výšky. Pes okamžite pustil a vyštartoval mi po nohe. Absolútne som to nečakal, nakoľko som prioritne ratoval figuranta. Samozrejme som psa vodidlom ihneď nadvihol do výšky a držal, kým si ho Slávka zobrala, takže mi zostala „len“ modrina a bolestivé koleno. Ak by som bol spanikáril a psa ťahal od strachu po záhryze od figuranta, (myslím, že prirodzená reakcia pri útoku) tak by mu bol roztrhol na predlaktí celú ruku. Rana mala cez 1 cm, takže majiteľka psa, odviezla po základnom ošetrení na Kristiána na pohotovosť, kde mu to jedným stehom zašili. Nedá mi nespomenúť, že majiteľku som už počas výcviku upozornil, že spomínaný pes nemá náhubok.


Poučenie: Temperamentný pes, mladý absolútne nevyhryzený, s cudzím psovodom, s nedostatočne oblečeným figurantom a s trochou smoly. Smolu vynechám, tá býva najčastejšie príčinou nešťastí. Rozoberiem podrobnejšie.


Oblečenie: Myslím, že máme naozaj dostatočne širokú výbavu rôznych pomôcok, ktoré sa pre pohodlnosť nevyužívajú. Po tejto udalosti sa to určite zlepší.
Cudzí psovod: Ten sa môže použiť u starého, skúseného psa, ktorý presne vie, čo sa od neho očakáva a kde má zahryznúť. Ak pôvodný psovod je z akéhokoľvek dôvodu indisponovaný, obrany sa nemá zúčastniť. (Nechcem rozoberať situáciu, ak by ho držala ona, figurant by bol spadol a pes by ho chytil do tváre... Brrrr).
Nevyhryzený: Pes sa výcviku zúčastňuje nepravidelne, fixácia na rukáv nie je zatiaľ absolútne žiadna, takže nebezpečenstvo záhryzu „mimo“, je veľmi vysoké.
Temperamentný pes: Jedná sa o psa, ktorý od malička veľmi intenzívne razantne a s radosťou hrýzol do čohokoľvek a vekom sa to len stupňuje.


Chvíľu som sa pohrával aj s myšlienkou, že napíšem aj neskúsený figurant, ale táto okolnosť na danom incidente nemala absolútne žiadny vplyv, pretože Kristian, ako figurant neurobil žiadnu zásadnú chybu, okrem spomínaného nedostatočného použitia všetkých dostupných ochranných pomôcok. Naopak, hlavnú vinu na celom incidente nesiem ja, nakoľko, keď majiteľka nevládala, nemal som u tohto psa pripustiť obranu vôbec a už vôbec nie u nedostatočne chráneného figuranta. Kristiánovi sa týmto ospravedlňujem.Držíme ti všetci palce, nech sa čím skôr vyliečiš (dnes to musí ešte poriadne bolieť), pretože o dva - tri týždne nastupuje zase... -:)
Udalosť som popísal z môjho pohľadu s prihliadnutím na skutočnosti, ktoré sme rozoberali po incidente. Akýkoľvek iný názor je vítaný.
Paluška


Kvalitnejšie fotky v galérii.

Komentáre
#1 | Eruvie dňa September 16 2014 01:24:02
Lepšie a výstižnejšie sa to už nedalo napísať. Takéto nehody sa stávajú aj keď je figurant oblečený v ringo obleku. Nedávno som toho bola svedkom, figurant si ale odniesol o trošku viac stehov na holennej kosti.
No vidíš Kristián a to môžeš byť rád , že som ťa nútila obliecť si aspoň tie nohavice. Cool
Prvý kusanec máš za sebou, tak len dúfam, že ťa to zocelí a neodradí, tvoja chyba to určite nebola. Wink Bolesť to je hnusná ale čas všetko zahojí.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Meniny

Dnes má sviatok
Reklama
2,936,000 návštev Canine by Harly