Kynologický klub Zlaté Moravce
Posledné články
· Ďalší "poľovník" sa ...
· Na zamyslenie...
· Náš nový člen rodiny.
· Kde sa drevo rúbe, t...
· Kto mi vycvičí môjho...
Prihlásenie
Meno Heslo
Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.


Posledné 5 fotky
Štatistiky
· Hostí Online: 2

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 140
· Najnovší člen: Richard· Tém vo fóre: 2
· Príspevkov vo fóre: 29
· Novinky: 127
· Články: 20
· Súborov na stiahnutie: 44
· Fotky: 1275
· Shoutbox správy: 1995
· Komentáre: 1579
Štatistika prístupov

Google PageRank
Nebezpečná situácia so šťastným koncom.
VýcvikTakmer na záver oficiálneho výcviku 12.5.2013 sa stala nemilá udalosť, ktorá vďaka viacerým faktorom skončila pomerne dobre, aj napriek tomu, že vyzerala zo začiatku hrozivo.
Pred záverečným cvikom obrany, kedy púšťam Aišu (NO) na na hladké zadržanie, som upozornil Ondrejkovú, stojacu s ostanými psovodmi opodiaľ, aby zvýšila pozornosť, nakoľko moja Aiša sa s jej Airou dosť neznášajú a už Aiša bola viackrát bezdôvodne napadnutá aj inými psami, čo jej len pridáva na agresivite. Po jej potvrdení som sa už venoval spomínanému hladkému zadržaniu. Po zaujatí Aiši figurantom som túto na voľno pustil na zadržanie. Keď sa rozbehla a bola odo mňa asi vo vzdialenosti 4-5 metrov, som zaregistroval Géciho Nelu (RTW) ako sa rúti na voľno smerom k figurantovi, na šťastie s náhubkom a Géci na ňu volá, no bezúspešne. Aiša zahryzla do rukáva a už tam bola aj Nela. Z môjho pohľadu Nela pribehla k figurantovi (myslím, že išla na rukáv), ale Aiša vyhodnotila jej pribehnutie ako útok na ňu, pustila rukáv a vrhla sa na Nelu. V tom momente dobieham k figurantovi a chytám Aišu za zadné nohy a snažím sa ju odtrhnúť o Nely, ktorú medzitým chytila myslím za chrbát. Figurant mi výdatne pomáha, vkladaním rukáva medzi psov. Nela sa tiež snaží chytiť Aišu, ale bráni jej v tom náhubok. Aišu sa mi pomerne rýchle podarilo od Nely odtrhnúť, takže na prvý pohľad k zraneniam nedochádza. Nela našťastie reaguje na Géciho privolanie a odchádza za psovodom. Toľkoto môj popis, teraz nejaké moje názory:
Veľkým šťastím bol duchaprítomný figurant, ktorý okamžite zamestnával oboch psov, takže pôsobil ako značne rušivý element, ktorý brzdil stupňovanie agresivity. Myslím, že ďalším šťastím bola moja rýchla a razantná reakcia a dosť rýchle chytenie Aiši (kto skúšal chytiť bijúcich sa psov, vie o čom píšem). Ale asi najväčším šťastím bolo, že Nela útok neopätovala (i keď chvíľu váhala) a zareagovala na Géciho volanie a odišla za ním. (Mám už totiž podobnú skúsenosť, keď bola Aiša napadnutá na prechádzke a po odrhnutí agresor opakoval útok a následne som ju odrhol až po veľmi dlhom a urputnom boji, kedy pes už nedýchal... ) Ďalším šťastím, nemenej dôležitým, bolo, že Nela mala náhubok, takže Aiša sa dosť ľahko vzdala, nakoľko jej Nela nijako neublížila.
Potiaľto dobré správy. Teraz tie horšie. Moja suka sa stane na psov ešte agresívnejšia. Obrana bude menej razantná, nakoľko bude pes očakávať podobnú situáciu. Vôbec by som sa nečudoval, keby sa pri hladkom namiesto za figurantom rozbehla za nejakým najbližším psom. Géciho suka detto, ba pokojne sa môže stať, že pri silnejšom nátlaku figuranta nechytí začas vôbec. Záleží od toho, ako si spojí incident s figurantom... Doteraz neviem pre čo pes ušiel, nakoľko pôvodca bez vysvetlenia (a ospravedlnenia, načo by aj...?) okamžite odišiel. Ale vezmime si ponaučenie z celého incidentu a dávajme si na podobné prípady pozor. Dospelý, služobný pes je zbraň, tak sa správajme pri manipulácii s ním obozretne, predvídajme a v prípade mimoriadnej situácie (dnes mne, zajtra tebe), pomáhajme si navzájom tak, aby sa prípadné škody minimalizovali. Ešte raz aj týmto ďakujem figurantovi Ferovi Rakovskému, za jeho pomoc a duchaprítomnosť.

Jožo Paluška
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Meniny

Dnes má sviatok
Reklama
2,830,956 návštev Canine by Harly